Liczby.pl

Liczby.pl

Portal liczby.pl powstał w 2006 roku. W pierwszym etapie rozwoju powstał moduł zawierający przeliczniki, które w wielu frazach zajmują czołowe miejsca w wyszukiwarkach. Kolejnym etapem rozwoju było wprowadzenie kalkulatorów tematycznych, co spowodowało znaczny wzrost zainteresowania serwisem.

Podczas rozwoju tematycznych kalkulatorów opracowano autorskie API w języku JavaScript. Autorski model tworzenia kalkulatorów spowodował, że administratorzy, którzy nie są programistami mogą tworzyć własne dedykowane kalkulatory w serwisie liczby.pl.

Wraz ze wzrostem oglądalności serwisu powstały również moduły obliczania równań oraz baza wiedzy, która prezentuje informacje liczbowe z wielu dziedzin świata. Baza wiedzy jest również nazywana często przez użytkowników serwisu „Światem w liczbach”.

Portal internetowy został stworzony aby pomóc w codziennym życiu, w którym mamy styczność z liczbami i obliczeniami mniej lub bardziej skomplikowanymi.

Myślą przewodnią twórców portalu było to aby stworzyć praktyczne narzędzia informatyczne z zakresu matematyki.

Przedmiot i zakres działania portalu

Portal dostarcza rewolucyjne rozwiązania dla wielu użytkowników w tym uczniów, studentów, rodziców, nauczycieli. Liczby.pl posiadają narzędzia, które w szybki i łatwy sposób doprowadzą użytkownika do rozwiązań oraz przedstawią w jaki sposób zostało to osiągnięte.

Portal Liczby.pl rozwija się błyskawicznie. Odwiedzają nas użytkownicy z całego świata, dlatego też przygotowaliśmy różne wersje językowe aby korzystanie z naszego serwisu było jeszcze łatwiejsze dla tej grupy. Dostajemy wiele pozytywnych odpowiedzi od użytkowników, którzy korzystając z naszego serwisu często podsyłają nam ciekawe pomysły na nowe kalkulatory i przeliczniki, które mogłyby znaleźć zastosowanie w ich otoczeniu.

Kalkulatory – duży przekrój kalkulatorów tematycznych m.in. ( ok. 250 kalkulatorów ). W naszej bazie znajdują się kalkulatory, z których mogą korzystać najmłodsi czyli z podstaw matematyki m.in są to kalkulatory związane z dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem. Nieco starsi użytkownicy czyli uczniowie gimnazjum także znajdą coś dla siebie, pomocne mogą okazać się kalkulatory obliczające pola i objętości różnych figur geometrycznych, które często potrafią być utrapieniem. Mamy również kalkulatory dla licealistów, gdzie matematyka staje się coraz bardziej zaawansowana, ale także na przedmiotach typu fizyka i chemia pojawiają się zadania, w których trzeba zastosować różnego rodzaju obliczenia i tutaj też znajdują się takie narzędzia, które pomogą w łatwy sposób obliczyć i zrozumieć różne zagadnienia. Jako, że nie tylko w szkole ale w życiu codziennym i zawodowym mamy do czynienia z liczbami przygotowaliśmy cały szereg kalkulatorów, które pomagają nam w codziennym życiu oraz pozwalają zrozumieć różne mechanizmy. Ponieważ ostatnimi czasy ważne staje się utrzymanie smukłej sylwetki i zdrowego wyglądu, dużym zainteresowaniem cieszą się kalkulatory z kategorii „Zdrowie”, gdzie mamy możliwość m.in. obliczenia idealnej wagi ciała, czy też procentowe zawartości tłuszczu w organizmie lub zapotrzebowanie na kalorie.

Przykładowe kategorie kalkulatorów to:

 • Matematyczne
 • Budowlane
 • Chemiczne
 • Finansowe
 • Fizyczne
 • Informatyczne
 • Medyczne

Przeliczniki – Naszym celem było stworzenie przydatnych i wygodnych przeliczników, które nie tylko w szkole ale także w życiu codziennym pomogą w przeliczaniu skomplikowanym jednostek, systemów miar długości. Znajdują się tutaj nie tylko podstawowe jednostki, ale także bardziej skomplikowane związane z fizyką i chemią jak tj. natężenia światła, indukcji magnetycznej, energii, częstotliwości.

Przykładowe kategorie kalkulatorów to:

 • Matematyczne
 • Fizyczne
 • Ciśnienia
 • Długości
 • Masy

Równania – W tym miejscu mamy możliwość wyliczania dowolnych równań. Moduł umożliwia również śledzenie historii aktualnych działań oraz nadawanie etykiety konkretnym obliczeniom. Wszystkie zapisane obliczenia możemy edytować i wprowadzać zmiany. Historia starszych obliczeń jest również zapisywania i w łatwy sposób dostępna.

Baza wiedzy – Jest nowym narzędziem stworzonym przez nasz zespół ale nadal rozwijanym. W bazie znajdują się informacje z każdej dziedziny m.in. „Dane o Polsce” gdzie możemy znaleźć ciekawe informacje statystyczne, takie jak PKB, powierzchnia kraju, ceny gruntów, stopy bezrobocia, etc.. Wszystkie te dane i wiele innych przedstawione są w różnych okresach czasu, tak więc mamy możliwość sprawdzenia zmian jakie dokonały się przez lata. Zestawienia można przeglądać w formie tabelarycznej gdzie łatwo można porównać kilka wyników choćby w kategorii kolejnej „Ludność” gdzie przedstawione są populacje różnych krajów, które zmniejszały się i zwiększały. Obserwacje możemy prowadzić w oparciu o zestawienia, na bazie których możemy tworzyć statystki i wyciągać wnioski, przydatne w nie jednej pracy w szkole lub na uczelni. Znajdują się również działy poświęcone Rynkowi pracy gdzie znajdziemy wszelkie informacje statystyczne o dochodach i wydatkach miesięcznych ale także jak wygląda rynek pracy i jak się zmieniał. Moduł posiada również działy poświęcone Warunkom życia, Infrastruktury, Dane o Województwach, itp.

Strona projektu: www.liczby.pl

Back to Top